Başkan Çetin’den 5 Ocak mesajı

Başkan Çetin’den 5 Ocak mesajı

 

“5 OCAK ONUR VE GURUR GÜNÜMÜZ”

 

Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Adana’nın önemli yeri olduğunu ve bu nedenle haklı bir gurur yaşadıklarını söyledi. ‘’5 Ocak onur ve gurur günümüz” diyen Çetin, “ Bu onur ve gururu sonsuza kadar taşıyacak ve gelecek kuşaklara bu aziz vatanın işgalden hangi kahramanlıklar sayesinde kurtarıldığını anlatma borcumuz var. “ dedi.

 

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ ADANA’DA TUTUŞTU

 

Adana’nın düşman işgalinden kurtarılışının 95. Yıldönümünü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki öneminin Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyaretinde ifade ettiği ‘’Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu güzel memlekette, Adana’da vücut bulmuştur” sözü ile onaylandığını hatırlattı. Başkan Çetin, ‘’Atatürk, Kurtuluş Savaşı öncesinde geldiği Adana’da bir süre kalmış ve incelemelerde bulunmuştu. O sıralar İskenderun’a asker çıkarma hazırlığı yapan İngiliz ve Fransızlara karşı, bu emellerini gerçekleştirmeye teşebbüs etmeleri halinde ateşle karşılık verileceğini telgrafla bildirmiştir. Adana’dan verilen bu emir Kurtuluş Savaşı’nın ilk emri olarak tanımlanabilir. Kurtuluş Savaşı’nın ardından Adana’ya bir kez daha gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kez ünlü sözünü söylemiş, Milli Mücadeleyi gerçekleştirme ve ardından Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma kararına dair düşüncelerinin Adana’da oluştuğunu dünyaya ilan etmiştir. Yani Adana’mız kurtuluş mücadelesinde bir dönüm noktası olmuştur’’ diye konuştu.

 

MİNNET VE GURURLA ANIYORUZ

 

Şanlı kurtuluş mücadelesi ateşinin Adana’da yakılmış olmasının bir övünç kaynağı olduğunu söyleyen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, mesajında şu ifadelere yer verdi: Esaret altında tutulmak istenen bir ulusun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesi Adana’da hayat bulmuş ve yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türkiye’ye umut olmuştur. Adanalımız, kendi bağrından çıkardığı kahraman ve yiğit evlatları hiçbir zaman esaret altında kalmaya rıza göstermemiştir, bundan sonra da göstermeyecektir. Bizlere bu eşsiz vatanı canı pahasına emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz. Bize düşen, milli ve manevi kimliğimizle onların bu kutsal emanetlerini korumak ve kollamaktır.

 

 

ÇUKUROVA BELEDIYESI