2. Çukurova Karikatür Festivali

MUSA KART BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ

 Önümüzdeki sonbaharda yapılacak 2. Çukurova Karikatür Festivali’nde yarışma koşulları ve program netleşmeye başladı. Çukurova Belediyesi’nce yapılacak festivalde dereceye girecek eserlerin sahiplerine Musa Kart Basın Özgürlüğü Ödülü verilecek. Türkiye dahil 5 ülkeden karikatürcülerin katılacağı festivalin bu yılki Onur Konuğu ünlü karikatürcü Tan Oral.

BEŞ ÜLKEDEN ÜNLÜ KARİKATÜRCÜLER 
İlki geçen yıl yapılan Çukurova Karikatür Festivali bu yıl da yine kasım ayında ve yurt dışından tanınmış karikatürcülerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Dünyanın ünlü karikatürcülerinden Massoid Shojai Tabatabai (İran), Marco de Angelis (İtalya), Oleksy Kustovsky (Ukrayna) ve Almanya’dan Erdoğan Karayel 2. Çukurova Karikatür Festivali’ne yurt dışından katılan konuklar olacak. Tabatabai, Angelis ve Kustovsky’nin kendi özel koleksiyonlarından seçme karikatürleri Çukurova Karikatür Festivali boyunca sergilenecek.

DON KİŞOT FARKLILIKLARA SAYGI SERGİSİ
2. Çukurova Karikatür Festivali’nde netleşen bir diğer önemli program, yıllardır Almanya’da yaşayan Türk karikatürcü Erdoğan Karayel’in öncülüğü ve yönetiminde düzenlenen “Don Kişot Farklılıklara Saygı” sergisi. Uluslararası düzeyde ve dünyanın tüm çizerlerine açık olan bu yarışmada “sergilenmeye değer” ve “ödüllü” 50 kadar eser Türkiye’de ilk kez Adana’da Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde sergilenme olanağı, Türk izleyicileri ayrıca bu ustaların “Dünya neyi, nasıl çiziyor” sohbetinde dinleme fırsatı bulacak.

ACILI ADANA, TAN ORAL VE ALTAN ÖYMEN
2. Karikatür Festivali’nin netleşen bir önemli etkinliği de usta karikatürcü Tan Oral ve gazeteci-yazar ve eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen’in “Acılı Adana” adıyla gerçekleştirecekleri söyleşi ve Oral’ın aynı adı taşıyan sergisi olacak. Öymen ve Oral’ın siyasi yasakların olduğu 1982 yılında Adana’ya gelip gördüklerini Cumhuriyet’te yazıp çizerek ortaya koyduğu “Acılı Adana” sergisi ve söyleşisi 35 yıl öncesinin Adana’sından izleri yansıtacak.  Festivalin yarışma bölümünde dereceye giren eserlerin sahipleri “Musa Kart Basın Özgürlüğü” ödülü alacak; 10-15 yaş kategorisindeki çocuklar ise “Aile” konusunu ele alan eserlerle yarışmaya katılabilecek.

ADANA’YA YAKIŞAN BİR FESTİVAL OLACAK
Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, hazırlıklarına ilk festival biter bitmez başladıkları 2. Çukurova Karikatür Festivali’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güçlü ve zengin bir içerikle yapılacağını belirtti. Atölyeler, sergiler, karikatür kahramanları ve söyleşiler ile dolu bir festivali aylar önce planladıklarını belirten Başkan Çetin, “Bu yılki yetişkinler kategorisindeki karikatür yarışmasını Musa Kart Basın Özgürlüğü adına düzenliyoruz. Ödülü halen cezaevinde olan Musa Kart’ın özgür kalıp vermesi en büyük arzumuz” diye konuştu.

Güncel Haberler
ÇUKUROVA'DA 'ŞANSLI' HALK GÜNÜ  (11.7.2018)
ŞEHİTLERİMİZİN ÇOCUKLARINA HER ALANDA SAHİP ÇIKMALIYIZ  (11.7.2018)
FABRİKA GİBİ MESLEK KURSLARI  (5.7.2018)
BAŞKAN ÇETİN MUHTARLARLA TOPLANDI  (3.7.2018)
ÇETİN KLAVYE BAŞINDA 2 SAAT SORULARI YANITLADI  (2.7.2018)
SONER AMCALARINDAN ÇOCUKLARA MÜJDE  (2.7.2018)
ÇUKUROVA’DA FUTBOL YAZ OKULU BAŞLADI  (25.6.2018)
SONER ÇETİN SOSYAL MEDYADA SORULARI YANITLIYOR  (21.6.2018)
BAŞKAN SONER ÇETİN YAVRU KÖPEĞE EZİYETE İSYAN ETTİ  (18.6.2018)
“ÇAĞIMIZIN VEBASI UYUŞTURUCU İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE EDİYORUZ”  (12.6.2018)

 

ÇUKUROVA BELEDİYESİ