BELEDİYE EVLERİ BASIN TOPLANTISI METNİ

Değerli basın mensupları, çok kıymetli meclis üyeleri, muhtarlar ve Belediye Evleri Mahallesi sakinlerimiz;

 

4 yıldır devam eden Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projemiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere, eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Fatma Gül Demet Sarı’ya, bakanlık bürokratlarına, müşavir firma SAMPAŞ, Çukurova Belediyesi bürokratları, meclis üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini kısaca anlatmak ve süreç hakkında sizleri bilgilendirmek için bugün burada bir araya geldik.

 

YAPTIKLARIMIZ

 

-2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Riskli Alan’ ilan edilen Belediye Evleri Mahallesi’nde, 4 yıl içinde, 7200 bağımsız bölümün (konut ve işyeri) ölçümlerini tamamladık.

-Tüm binaların özelliklerini belirleyip, uzman ekspertizler eşliğinde, taşınmazlarınızın değerlendirmelerini yaptık.

 

-Kentsel dönüşüm yapacağımız 107 hektarlık alanın zemin etüdünü yaptık. 

-Yeni hazırladığımız nazım ve uygulama imar palanlarından sonra, bölge halkımızın taleplerini içeren anketler yaptık. Anket sonuçlarını dikkate alacak şekilde, sosyolog uzmanlarla, yeni mahallemizin projesini hazırladık.

-Bugüne kadar yaptığımız bu yoğun çalışmaların ardından, projemiz onaylandı ve yapım aşamasına geldik. Bundan sonraki süreçte yaşanacakları ve yapılacakları siz değerli halkımızla paylaşmak istiyorum.

 

YAPACAKLARIMIZ

 

-Belediye Evleri mahallesindeki mevcut konutları, 11 farklı konut tipi olarak ayırdık. Bu yapılardaki hak sahiplerini, 15 gün içerisinde, yüz yüze görüşmek üzere belediyemize davet edeceğiz. Bu görüşmede, projenin tüm detaylarıyla ilgili halkımız bilgilendirilecek, merak ettiği tüm sorulara cevap verilecek.

-Kentsel dönüşüm projemiz, etaplar halinde yapılacak olup, ruhsat tarihinden itibaren, en fazla 24 ayda yapılarınız teslim edilecek.

-Hak sahiplerinin tamamına, taşınma ve kira yardımı yapılacak. Kira yardımı, bakanlığımızın belirlediği kira miktarı kadar –700 ila 800 lira arasında- olacak, inşaat süresi boyunca, hak sahiplerine verilecektir.

 

-Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm projesiyle, yaşanabilir, çağdaş ve Türkiye’nin en güzel yaşam alanlarından birini oluşturacağız. Bölge halkımızı kalkındıracağız. Bu projeyle meydana gelecek tüm değer artışlarının getirisini halkımıza, yani sizlere yansıtacağız.

-Bu aşamadan itibaren sözleşme çalışmalarımız başlayacak. Sözleşme çalışmalarımız devam ederken, dünya çapında Adana’ya yaraşır sizlerin hak ettiği bir projeyi geliştiriyor olacağız. Ulusal ve uluslararası marka firmalar tarafından geliştirilecek projemiz Adana’nın incisi olacak.

-  Bu proje ile Adana’da örnek bir kent oluşturuyoruz. Sadece üst yapısı ile değil, altyapısı, binaları, yolları, yeşil alanları, donatıları, sosyal ve kültürel fonksiyonları, teknik ve teknolojik bileşenleri ile 360 derece bakış açısı ile düşünülen, Akıllı bir Kent oluşacak.

 

-  Projemiz altyapısı su, atık su, yağmur suyu, enerji, elektrik, doğalgaz, iletişim bileşenleri ile bütünlük içinde bir defada planlanarak yapılacak ve sokaklarımız tekrar tekrar kazılmak zorunda kalmayacaktır. Sürdürülebilirlik unsurlarının öne çıkacağı projemizde olabildiğince tüm kaynakların geri dönüşümünün sağlanması ana hedefimiz olacaktır.

 -  Projemizin ulaşım altyapısında, örnek kente yakışan geniş bulvarımız, trafiğin rahatça aktığı yollarımız, toplu ulaşım akslarımız, güvenli bir şekilde baştan tasarlanmış bisiklet yollarımız, yeterli otoparklarımız olacak. Modern ulaşım sistemlerinin geleceği olan elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının bile yer aldığı bir kent planlıyoruz.

-  Projemizdeki binalarımız da yeşil ile bütünleşmiş, geniş balkonlu, modern ve ferah tasarımları ile hak sahiplerimiz için en iyi bir şekilde inşaa edilecek.


-  Projemiz yeşil alan açısından da Adana için bir örnek olacak. Turunç kokulu onbinlerce metrekarelik yeşil alanda yürüyüş ve koşu yolları, aktivite alanlarında çocuklarımızın güvenle oynayacağı parklarımız olacak.


-  Proje alanında çocuklarımız okullarına yürüyerek gidebilecek. Anaokulu, ortaokul, lise dahil tüm eğitim kurumlarımızın yanı sıra,  sağlık birimlerimiz tüm kentlilerimizin hizmetinde olacak.

 

-  Yaşlılar ve engelliler için de her şeyi düşünüyoruz. Engelsiz kent tasarımı ile yollarımız, kaldırımlarımız, yol işaretlerimiz herkesin kent yaşamının içinde olmasını sağlayacak.
 

-Kentsel dönüşüm projemizle birlikte, mahallenin tüm çöpleri yer altına alınacak, bisiklet yolları, yürüyüş ve koşu yolları, spor alanları gibi yaşamı kolaylaştıracak ve sosyal aktiviteleri artıracak düzenlemeler yapacağız. 

-Yeni kuracağımız mahalle, hem engelsiz bir yaşam alanı olacak, hem de Adana’nın en yeşil alanı olacak. 

-Okul, sağlık, dini tesis, semt pazarı, çocuk parkı, spor tesisi ve yeşil alanlar artırılacak. 

 

-Yaşlı ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızın konutlarına acil durum butonları yerleştirerek, onların yaşamında yardımcı olacağız.

-Yeni kurulacak mahallenin girişlerine, Anadolu-Selçuklu eserlerinin ve sanatının yer alacağı temalar yerleştirilecek. Projemizin birçok bölgesinde de temalı çalışmalar yer alacak.

-Kent mobilyaları ve özel peyzaj projeleri ile örnek bir mahalle oluşturacağız.

 

-Hak ettiği konuttan daha geniş konut isteyen hak sahiplerinin, farkını ödemek şartıyla, bu taleplerini, dikkate alıp değerlendireceğiz.

-Hak sahipleriyle yapılacak sözleşmenin ardından, yapılar tahliye edildikten sonra, yıkım ve yapım çalışmaları da start alacak.

Türkiye’nin en büyük ve en güzel projelerinden biri olacak Kentsel Dönüşüm Projemizin, önce siz değerli halkımıza, Çukurova’mıza, Adana’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

Güncel Haberler
3. Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali Kasım’da  (9.10.2018)
Başkan Çetin Mevlana’yla seslendi:  (7.10.2018)
BAŞKAN ÇETİN: KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLDUK  (5.10.2018)
BAŞKAN ÇETİN ABLASI İÇİN MEVLİT OKUTTU  (4.10.2018)
BAŞKAN SONER ÇETİN'İN ACI GÜNÜ  (1.10.2018)
BAŞKAN ÇETİN: DÜNYA ÇOCUKLAR GÜLDÜKÇE GÜZEL  (25.9.2018)
Tiyotro içeriği için tıklayınız...  (25.9.2018)
YENİ ÖDEME NOKTASI  (18.9.2018)
ANKETLERDEN YİNE SONER ÇETİN ÇIKTI  (18.9.2018)
BAŞKAN ÇETİN ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİYLE ÇÖP TOPLADI  (16.9.2018)

 

ÇUKUROVA BELEDİYESİ