Aşure kardeşlik için kaynadı

2021-09-13

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesince düzenlenen etkinlikte aşure kazanları barış, dostluk ve kardeşlik için kaynadı.

Yüzüncüyıl Cemevi’nde düzenlenen aşure etkinliği deyişlerin söylenmesi semah gösterisi ile başladı. Binlerce yurttaşın katıldığı etkinlikte konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kerbela; yüzlerce yıldır dinmeyen acının adıdır, Kerbela; Hak ile batılın mücadelesinin sembolü olmuş, 1341 yıldır sevgi ile zulmün, iyilik ve kötülüğün karşı karşıya geldiği gün olarak akıllarda, yüreklerde yer etmiştir” dedi.

ALEVİLER MAZLUMUN YANINDA YER ALIRLAR

Kerbela’yı İslam tarihinin en acı olayı olarak niteleyen Başkan Soner Çetin, “Kerbela’da Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in torunu, Şah-ı Merdan İmam Ali’nin oğlu İmam Hüseyin ve yoldaşlarının şehit edilmesi ile Emeviler tarafından peygamberin soyunun yok edilmesi amaçlanmıştır. Bu olayın yıldönümünde yüzyıllardır Ehli Beyt dostları Muharrem ayında 12 gün matem orucu tutmakta, İmam Hüseyin’in koşullar ne olursa olsun Hakk’ın yanında olmayı ve zulme başkaldırmayı öğütleyen mücadelesini yad etmektedirler. Ne mutlu ki o canlara her zaman Hakk’tan hakikatten yana olurlar, zulmün karşısında dururlar, mazlumun yanında yer alırlar” şeklinde konuştu.

Başkan Soner Çetin, Alevilerin bunca acılar yaşamasına karşın Anadolu’ya sevgi ve hoşgörü tohumları ektiğini, Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal ve erenlerin Anadolu’da en yüce değerleri insanlığa armağan ettiğini vurguladı. Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:

ERENLER ANADOLU’YU AYDINLATTI

“Hacı Bektaş Veli’nin “İncinsen de incitme” anlayışı iki kelime ile ne güzel anlatmıştır, insan sevgisini ve sınırsız Alevi hoşgörüsünü… Bu hoşgörü yüzyıllardır Anadolu’yu aydınlatmaktadır. İnsanlığımızı zenginleştiren bu anlayış Çorum’da, Maraş’ta katledilmeye, Sivas’ta yakılarak yok edilmeye çalışılsa da Hz. Muhammed’in Ehli Beytinden kalan miras ve Hünkar Hacı Bektaş’tan gelen manevi zenginlik ile kalplere sevgi nakşetmeyi sürdürmüştür. Muharrem ayı denilince ilk akla gelen mazlum ile zalimin mücadelesidir. Zalim Yezid’e biat etmeyerek bile bile şehadete yürüyen Hz. Hüseyin’in bu direnişi zalime karşı duruşun simgesi olmuştur. Bu nedenle matem orucu tutulur. Hakk ibadetlerinizi kabul etsin.”

Başkan Soner Çetin konuşmasını “Nerede bir Yezid varsa ona karşı koyacak bir Hüseyin mutlaka vardır” ifadeleriyle tamamladı.

EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de 12 Eylül darbesine vurgu yaparak, “Bugün Türkiye’de ne kadar gerici uygulama varsa onların temeli 12 eylül de atıldı” dedi. Bugün İslam dünyasının acı çektiğini belirten Ercan Geçmez, “Birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Biz her şeyden önce eşit yurttaşlık istiyoruz. Zorunlu din dersleri zulmünün kalkmasını istiyoruz. İnancımızı biliyor, cem evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini istiyoruz. Kimse bizi Sünni kardeşlerimizle karşı karşıya getirmeye çalışmasın. Her inanç bizim inancımız gibi saygıyı hak ediyor” diye konuştu.

AŞURE TÜM İNSANLIK İÇİN KAYNADI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz ise konuşmasına “Pandemi süreci var, aşınızı yaptırın ki kimse üzülmesin” diyerek başladı. Saim Yılmaz şunları söyledi:

“Biz aşuremizi barış sevgi dostluk kardeşlik aşkına adına kaynattık.Aşuremizi dünyada açlıklar son bulsun diye kaynattık. Aşuremizi tüm insanlığın bir arada olması için kaynattık. Aşuremizi komşumuz açken sen tok yatma diye kaynattık. Aşuremizi Bedir’de, Kerbela’da,Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi’de yitirdiğimizanıları önünde saygıyla eğildiğimiz şehitlerimiz adına kaynattık. Aşuremizi zalimin zulmü önünde eğilmeyen Hüseyin için kaynattık. Aşuremizi Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli için kaynattık. Aşuremizi haktan emekten dayanışmadan özgürlükten barıştan yana insanların aşkına kaynattık.”

Konuşmaların ardından Saim Yılmaz, Başkan Soner Çetin’e kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve çiçek taktim etti. Ardından Halk Müziği Sanatçısı Güler Duman konser verdi.