Başkan Soner Çetin salgın sonuna kadar maaşını bağışladı.

2020-04-06

“Koronavirüs salgını bitene kadar maaşımı ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere gıda paketi hazırlaması için bağışlayacağım.”

“Kreşlerimiz kapalı olduğu süre içinde velilerimizden ücret almayacağız.”

“Belediyemizin kiraya verdiği mülkler ve tesislerden kapalı olanlardan salgın süresince kira alınmayacak.”

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, sosyal medya üzerinden yaptığı sanal basın toplantısında adeta ekonomik paket açıkladı. Başkan Soner Çetin, salgın bitene kadar maaş almayacağını, kreşlerin kapalı olduğu süre içinde velilerden ücret tahsil edilmeyeceğini ve belediyenin kiracısı olan işletmelerden kapalı olanlarından kira alınmayacağını açıkladı.

SALGIN BİTENE KADAR MAAŞ ALMAYACAK

Yerel seçimlerin birinci yıldönümünde facebook üzerinden canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan ve konuşmasının sonunda gazetecilerin gönderdiği sorunları cevaplayan Başkan Soner Çetin, “Çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğunu gibi ülkemizi de etkiliyor. Bu süreçte dayanışma içinde olmak zorundayız. Bu amaçla salgın bitene kadar maaşımı bağışlıyorum. Maaşımı belediyemiz Sosyal İşler Müdürlüğüne ihtiyaç sahiplerine gıda paketi hazırlanması için bağış yapacağım. Salgın bitene kadar da maaş almayacağım” dedi.

KREŞ ÜCRETİ YOK, KİRA ALINMAYACAK

Koronavirüsle ilgili Türkiye’de daha ilk vaka görüldüğü anda önlemleri almaya başladıklarını ve kreşleri kapatma kararı aldıklarını kaydeden Başkan Soner Çetin, kreşlerin kapalı olduğu süre içinde velilerden ücret alınmayacağını açıkladı. Başkan Soner Çetin ayrıca belediye mülklerinde ve tesislerinde kiracı olan işletmelerden kapalı olanlardan salgın süresince kira tahsilatı yapılmayacağını da müjdeledi.

Açıklamalarının büyük bölümümü koronavirüsle mücadele konusuna ayıran Başkan Soner Çetin, “Virüs Türkiye’de görülünce hemen önlemler almaya başladık. Kreşleri ve diğer tesisleri hemen kapattık, hizmet binamızı dezenfekte ettik, giriş çıkışlarda vatandaşların ve personelin ateşini ölçtük. Ayrıca 12 yaşından küçük çocuğu olan, hamile olan kadın personelimiz ile kronik rahatsızlığı olanlara idari izin verdik. Pazar yerleri başta olmak üzere birçok bölgede dezenfekte noktaları oluşturduk” şeklinde konuştu.

DEZENFEKTE SEFERBERLİĞİ

Başkan Soner Çetin, günlerdir Çukurova’nın sokakları ve açık olan işyerlerinde dezenfekte çalışmaları sürdürüldüğünü belirterek şöyle devam etti:

“Koronavirüsle mücadele konusunda tüm imkanlarımıza seferber ettik. Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, kaymakamlık ve ilçe belediyeleri Vefa Grubu oluşturdu. Çukurova Belediyesi olarak biz de bu grubun içinde yer alıyoruz. Çukurova’daki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerine her gün sıcak yemek servisi yapıyoruz. Ayrıca Sosyal İşler Müdürlüğümü ekiplerimiz evlerinden çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yardımcı oluyorlar. Salgın ekonomik olarak da çok sayıda vatandaşımızı olumsuz etkiledi. Hazırladığımız gıda paketlerini bu insanlarımıza ulaştırıyoruz.”

Başkan Soner Çetin, Türkiye’de 15 gün sokağa çıkma yasağı uygulanması durumunda koronavirüsle mücadelenin daha olabileceğini vurguladı.

MALİ DİSİPLİN TASARRUFLA GELDİ

Çukurova Belediyesi’nin diğer çalışmalarıyla ilgili de bilgiler veren Başkan Soner Çetin, öncelikle tasarruf tedbirleriyle mali disiplini sağladıklarını, Çukurova’yı Adana’nın en az borcu olan belediye konumuna getirdiklerini söyledi. Başkan Soner Çetin, “Hedefimiz sıfır borç” ifadesini kullandı.

Ekonomik kriz döneminde bile vaatlerini yerine getirdiklerini kaydeden Başkan Soner Çetin, “5 yılda 7 kreş yaptık. Şimdi Huzurevleri ve Mahfesığmaz’da yapacağımız kreşlerle sayıyı 9’a çıkaracağız. Adana’ya Lezzet Çarşısı kazandırıyoruz. Bunun etrafında da Müslüm Gürses Parkı oluşturarak Adana’nın önemli bir değeri olan Müslüm Baba’ya vefa borcumuzu ödeyeceğiz” dedi.

KRİZ HİZMETLERİ ENGELLEYEMEDİ

Başkan Soner Çetin, gündemde koronavirüsle mücadele olduğu için yapılan hizmetleri başlıklar halinde geçtiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Adana’nın 25 yıllık imar sorununu çözerek 16 bin hak sahibinin mağduriyetini sona erdirdik ve Şambayadı, Kabasakal, Esentepe Bölgesini imara açtık. Söz verdiğimiz gibi 530 öğrenci kapasiteli Atatürk Öğrenci Yurdu yapım çalışmaları başladı. Yarısı kız yarısı erkek öğrenciler için yapılan yurdun yapımı Eylül ayında tamamlanacak ve Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile açılışı yapılacak. Yüzüncüyıl Mahallesi’ni Adana’nın en modern kapalı semt pazarına kavuşturuyoruz; sırada Adana Koop ve Yurt semt pazarları var. Bütün bu hizmetleri yaparken 7’inci kez Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı seçilmenin gururunu yaşadık. Yüzde 59 oy oranı ile seçilmiştim. Bir yıl sonra bize olan desteğin yüzde 76,5’e çıkmış olması omuzlarımızdaki sorumluluğu daha da artırıyor. Ama bu bayrağı hiç yere düşürmeyeceğiz.”

Başkan Soner Çetin, konuşmasının sonunda gazetecilerin sosyal medya ve kısa mesajla gönderdiği soruları da cevapladı.