“Biz Cumhuriyetiz”

2020-10-29

Cumhuriyetin ilanının 97’nci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “1. Dünya Savaşı’nın ardından ülkemizi işgal eden emperyalist güçler, Anadolu’yu bölüp parçalayıp, paylaşmaya başladılar. Yıllardır savaşlardan yorgun düşen, ordusu dağıtılmış, morali bozulmuş Türk Milletini yok etmenin kolay olduğunu zannettiler. Ancak onların hesaplayamadığı şey milletine sonsuz güven duyan, esaret altında yaşamaktansa ölümü göze alan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün varlığı ve azmiydi” dedi.

Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin cephedeki bölümünün 9 Eylül’de düşmanın denize dökülmesiyle sonuçlandığını kaydeden Başkan Soner Çetin, “Büyük Önder kendi bağımsızlığını kazanan Türk Milletinin kendi kaderini tayin için en iyi yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu düşünüyordu. 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan ederek, kulluktan bireye, ümmetten millete dönüşümü sağladı” şeklinde konuştu.

Başkan Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün en ideal yönetim sistemi olan cumhuriyeti ülkesine ve halkına uygun gördüğünü belirterek, “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Büyük Önder’in ifade ettiği gibi ‘Cumhuriyet fazilettir’. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti korumak, kollamak ve geliştirmek bizim en büyük sorumluluğumdur. Cumhuriyet; Türk Milletinin varlık sebebidir. Cumhuriyet varsa biz varız. Biz cumhuriyetiz. Yaşasın cumhuriyet” dedi.

Başkan Soner Çetin mesajının sonunda, “Türk Milletinin ve Çukurovalı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, cumhuriyet coşkusuna her vatandaşımızın ortak olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.