Çukurova 2 yeni park kazanıyor

2021-06-29

Türkiye’de ilkleri Çukurova’ya kazandıran Başkan Soner Çetin, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Halkın yaşam kalitesini yükselten projeleriyle, sosyal belediyecilik anlayışında sürekli yeni adımlar atan Çukurova Belediyesi, ülkenin en yeşil ilçesi olmak için çalışmalarına durmadan devam ediyor. Öyle ki Başkan Çetin göreve geldiğinde yaklaşık 108 parkı olan Çukurova, sadece son 7 yıl içerisinde eşine az rastlanır bir belediyecilik örneği göstererek, 112 adet araziyi daha yeşillendirerek, park ve dinlenme alanına çevirdi. Bu kadar kısa zaman içerisinde kırılması zor bir hizmet rekoruna imza atan Çukurova Belediyesi ve Başkanı Soner Çetin, planda yeşil alan görünen her alanı Çukurovalı’nın hizmetine sunmak için park ve yeşil alana dönüştürmeye çalışıyor. 

Çukurova ilçesi 220 park ve yeşil alanıyla, Adana’nın en yeşil ilçesi durumunda. Park yapım çalışmalarını sürdürürken, yeşil alanları koruyan ve çocuklar için oyun alanları, yetişkinler için de spor aletlerini parklara kazandıran Başkan Çetin, bunun yanı sıra halihazırdaki parkların yenilenmesi ve bakımlarının da takipçisi. Halkın huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesi için, çocuklarıyla en azından şehrin için de nefes alacak alanlar açmak için, sosyal belediyecilik anlamında örnekler sunan Çukurova Belediyesi, park ve yeşil alan ordusuna 2 yeni alan daha açarak hizmete sokmaya hazırlanıyor. Huzurevleri ve Güzelyalı Mahallesi’nde iki ayrı araziyi, yaklaşık 3 bin 570 metrekare alanı parka çevirerek yeşil alan miktarını daha da artıran Başkan Çetin, spor aletlerinin ve dinlenme alanlarının yanı sıra kamelyalarla daha da işlevselliğini artıran 2 parkı, mahallelinin hizmetine sunmaya hazırlanıyor. 

BAŞKAN ÇETİN: DAHA YEŞİL BİR ÇUKUROVA GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Her fırsatta “Daha yeşil bir Çukurova” sloganıyla çalışmalarını sürdüren Çukurova Belediyesi, bir yandan mevcut parkların görünümünü daha güzel hale getirmek için çaba harcarken, diğer yandan da yeni park çalışmalarını sürdürüyor. 

Çukurova Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, periyodik olarak ilçede bulunan yetki alanı içerisindeki parklarda, bakım, çim biçme, budama ve temizlik işlemlerini aksatmadan yürütüyor. Bu arada Başkan Soner Çetin’in talimatı doğrultusunda, planda yeşil alan olarak görülen yerlerde yeni park çalışmaları devam ediyor. 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, son 7 yılda Çukurova’ya 112 yeni park kazandırdıklarını belirterek, 2 yeni parkı daha hizmete sunarak kısa zamanda sayıyı 114’te çıkardıklarını, bunun ulaşılması güç bir hizmet rekoru olduğunu söyledi. İlçede 222 parka ulaştıklarını anlatan Çetin, “Çukurova Adana’nın gözbebeğidir. İlçemiz, kişi başına düşen yeşil alan bakımından Adana’nın en şanslı ilçesidir. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz” dedi. 

Planda yeşil alan görülen her alanın park olacağı yönünde seçim vaadi bulunduğunu hatırlatan Başkan Soner Çetin, "Bu sözümüzü yerine getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz, yeşile ve doğaya saygılı bir belediye anlayışında olduk ve olacağız” dedi. Yeni dönemde, yeni parkların hizmete açılmasına ağırlık vereceklerini belirten Başkan Soner Çetin, “Arkadaşlarıma talimat verdim. Planda yeşil alan görülen neresi varsa, park yapacağız. Bu parkların birçoğu da temalı park olacak. Parkları yapmak yetmiyor. Bu parkların bakımı ve temizliğine de büyük önem veriyoruz. Bu çalışmaları aksatmadan yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Çukurova, çevreci, doğaya sahip çıkan bir belediyedir” şeklinde konuştu.