Çukurova Belediyesi’nden Sınav Desteği

2021-03-01

Çukurova Belediyesi’nden her yaştan tüm sınavlara hazırlanan adaylara büyük destek… Belediyenin Atatürk Kadın Yaşam Köyü´nde bulunan kütüphane ve Gençlik Merkezi, belediye başkanı Soner Çetin’in talimatıyla sınava hazırlananlar için adeta eğitim kampına çevrildi. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak konuşlanan adaylar, evlerinde ve dershanelerinde bulamadıkları rahat çalışma ve konforlu ortamı burada belediye imkanlarıyla ulaşabiliyor. Sessiz bir ortamda sınava hazırlanan gençler, ders çalışmaya ara verdikleri bölümlerde Gençlik Merkezi kafeteryasındaki çay, kahve ikramından yararlanabiliyor. Ayrıca belediye psikoloğu tarafından periyodik zamanlarda sınava hazırlanma ve motivasyon konusunda, sınavlarla baş etme teknikleri hakkında bilgiler veriliyor, onlara destek brifingleriyle rahatlamaları sağlanıyor. Başta üniversite ve lise olmak üzere, TUS, LGS, Hakim ve Savcılık, hatta Kaymakamlık sınavları dahi olmak üzere, pek çok alanda hayatlarının en önemli sınavlarını verecek olan adaylar, Çukurova Belediyesi’nin sunduğu bu eğitim ve destek hizmetinden oldukça memnun.

Çukurova Belediyesi Sosyal Belediyecilik örnekleri sunmaya devam ediyor. Gelecek yaşamları için ter döken, belki de hayatlarının en önemli sınavlarından birisine hazırlanan her yaştan gençlerin önündeki engelleri, belediye imkanlarıyla kaldırmaya devam ediyor. Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’ne bağlı Atatürk Kadın Yaşam Köyü´nde bulunan kütüphane ve Gençlik Merkezi, bu günlerde öğrenci ve sınava girecek adayların uğrak yeri. Çünkü burada oluşturulan alanlarda, sessiz ve klimalı ortamda, gözetmenlerin kontrolünde ummalı bir ders çalışma imkanı buluyorlar. Kimisi Lise sınavlarına hazırlanırken, kimisi Üniversite hayaliyle kalem ve kitap tutuyor, kimisi ise iş hayatında kendisine yer bulabilmek için bu tesislerin yolunu tutuyor. Aralarında kaymakamlık sınavına hazırlanan da var, hakim ve savcılık sınavlarına hazırlanan adaylar da var. Oluşturulan güvenli alanlarda, evde ve kurs salonlarında bulamadıkları konforu ve sessizliği bu salonlarda elde ediyorlar. Sınavlara hazırlanan her yaştan ve hedefleri farklı tüm adaylar, Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin’e, salonları kendilerine açtığı ve bu imkanı oluşturduğu için teşekkür ederek, evlerinden daha rahat bir ortamda ders çalışma imkanını yakalayabildiklerini, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına son derece uyulduğu için gönül rahatlığıyla geldiklerini belirtiyor. Ayrıca herkesin ders çalıştığı için yüksek konsantrasyon yakalayabildiklerini söyleyen adaylar, Başkan Soner Çetin’in bu desteğiyle belki de başarıya uzanacaklarını dile getirerek memnuniyetleri belirtiyorlar. Her sabah mesai saatiyle kapılarını açan Gençlik Merkezi ve Kütüphane, akşam 8’e kadar adaylara hizmet veriyor. Pandemi kısıtlamasının kalkmasıyla hafta sonları da hizmet verecek olan bu salonlara her gün yüzlerce genç, sınavlarda başarıyla ter dökmek için geliyor.

BELEDİYEDE PSİKOLOĞU ADAYLARIN YANINDA

Sıcak ve yüksek motivasyonlu salonlarda, gelecekleri için bir yandan sınava hazırlanan adaylar, diğer yandan da bu zorlu şartlarla baş etmenin ve ders çalışma tekniklerinin yollarını öğreniyor. Çukurova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı bir psikolog, periyodik zamanlarda adaylara grup ve bireysel olarak brifing veriyor. Ders çalışma tekniklerinden, sınav kaygısına kadar, motivasyondan, sınavlarda zaman yönetimi ve psikolojik desteklere kadar pek çok alanda belediye psikoloğu, öğrenci ve sınav adaylarına destek oluyor. Kimi adaylar bireysel olarak da psikologdan yardım alırken, kimi öğrenciler ise sınav stresiyle baş etmenin yollarını arkadaşlarıyla beraber öğrenme ve uygulama imkânı buluyor. Sınavlara hazırlanan gençler, belediyenin kendilerine sunduğu psikolog desteği için de ayrıca başkan Çetin’e teşekkür ediyor. Sınavlarda başarılı olmak için, belediyenin her imkanının kendilerine sunulmasından memnun olan öğrenciler, başarıya bir adım daha yaklaşmaya çalışıyor.

BAŞKAN ÇETİN’DEN TAM DESTEK

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yerel yönetimlerin toplumun genç yaşlı her kesimine hizmet etmek zorunda olduğunu söyledi. Belediyelerin doğumundan ölümüne vatandaşın her zaman yanında olması gerektiğini kaydeden Başkan Soner Çetin, “Gençlerimiz ülkemizin geleceğidir. Onların Atatürk ilkelerine bağlı bireyler olarak topluma hizmet etmesi bizim için çok önemli. Biz de bu doğrultuda tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilerden çok talep gelince hiç düşünmeden Atatürk Kadın Yaşam Köyü´ndeki kütüphaneyi ve Gençlik Merkezi’ni tahsis ettik. İhtiyaç olduğunda yeni kütüphaneleri gençlerimizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.