Çukurova’da gündem: Kadın hakları

2020-12-07

Çukurova Belediye Meclisi Soner Çetin başkanlığında toplandı. Toplantıya kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 86’ncı yıldönümü damgasını vurdu.

Gündem dışı söz alan Çukurova Belediyesi’nin tek kadın başkan yardımcısı ve İYİ Parti Meclis Üyesi Azime Kocacık, Büyük Önder Atatürk’ün başlattığı devrimlerin en önemlilerinden birinin Türk kadınının dünyanın birçok ülkesinden önce kadınlara bu hakları vermesi olduğunu vurguladı.

Kadınlara bu hakkı Fransa’nın 1944’te, İtalya’nın 1945’te, Yunanistan’ın 1952’de, İsviçre’nin 1971’de verdiğini belirten Azime Kocacık, “Savaş anında cephede en az erkekler kadar canla başla çarpışan, cephe gerisinde gerekli eşyaları taşıyan Türk kadını, savaş sonunda da yaşadığı topraklar için varını yoğunu ortaya koyan ve dünyada bir örneği daha görülmemiş adımlar atmıştır. ‘Toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur’ diyen Mustafa Kemal bu bilinçle 5 Aralık 1934’te ‘’Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını’’ tanıdı” şeklinde konuştu.

Azime Kocacık, her türlü alanda büyük başarılar sergileyen kadınların, siyasette de en az erkekler kadar olanaklara ve eşit haklara sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “Her geçen gün artan kadına şiddet ve baskı olaylarını azaltmak da yine kadınların siyasette etkin biçimde görev almasıyla sağlanabilir” ifadesini kullandı. Azime Kocacık şöyle devam etti:

“Genel Başkanı kadın olan bir partiden gelerek yer aldığım bu kürsüden, beni Çukurova’nın ilk kadın başkan yardımcısı görevine atayan Genel Başkanımız Meral Akşener, Meclis Üyeleri ve Belediye Başkanımız Soner Çetin’e teşekkür ederim. Adana da çok önemli bir kadın gücü var, Çukurovalı kadınların büyük bir enerjisi var. Bu kadınların gücünü ve enerjisini dalga dalga Türkiye nin her yerine ulaştırma potansiyeline sahibiz.” 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de, belediye olarak kadınlara önem verdiklerini, belediyede kadın müdür sayısının oldukça fazla olduğunu söyledi. Dünyanın birçok ülkesinden daha önce Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığını belirten Başkan Soner Çetin, Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi’ne yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Belediye Meclis toplantısını Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri ve İYİ Parti Çukurova Kadın Kolları Üyeleri de izledi.

Öte yandan Çukurova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aysel Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hattı tanıyan Büyük Önder Atatürk’e minnetini ifade etti.

5 Aralık 1934 günü Türkiye'de kadınların ilk kez oy kullandığı 8 Şubat 1935  genel seçimlerinde 17 kadın milletvekilinin ilk kez meclise girdiğini hatırlatan Aysel Ateş, “Özel bir gün olarak kabul edilen ve kutlanan bugün de, başta ülkemiz olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde kadınların en temel haklarının büyük ölçüde kağıt üstünde kaldığı bilinmektedir. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin hazırladığı, kadınların siyasette temsilinin son on yıldaki gelişimini ele alan bir rapora göre; kadınların siyasetteki temsilinde Türkiye, 41 ülke arasında en alt dilimde yer almaktadır” dedi.