Jakaranda Festivali Heyecanı

2022-05-24

Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen “Jakaranda Kültür Sanat Festivali”nin 26 Mayıs Perşembe günü saat 19.30’da Gökkuşağı kavşağında yürüyüş ile başlayacağı ve 29  Mayıs tarihine kadar süreceği belirtildi. Başkan Soner Çetin, festivalin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve Adana’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

“ÇUKUROVA KÜLTÜR,

SANAT VE SPOR KENTİDİR”

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde başkan yardımcıları ile festivalin fikir sahibi olduğu öğrenilen Adana İŞKAD Başkanı Berman Mantı’nın da katılımıyla basın toplantısı gerçekleştiren Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Çukurova’yı kültür-sanat kenti yapma hedefiyle çıktığımız yolda önemli bir adım daha atıyoruz. 8 yıllık görev süremiz içerisinde olağan belediyecilik hizmetlerini eksiksiz yapma gayreti içinde olurken bir yandan da Çukurova halkının beklentilerini karşılayabilmek amacıyla kültür sanat etkinliklerine ağırlık verdik. Orhan Kemal Edebiyat Festivali, Uluslararası Karikatür Festivali, Yılmaz Güney Anma Günleri gibi etkinlikler hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ses getirdi” dedi. 

“ADANA’MIZIN ADINI KÜLTÜR SANAT YÖNÜYLE

ÖN PLANA ÇIKARMAYI AMAÇLIYORUZ”

Çetin, “Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi her alanda olduğu gibi kültür sanat etkinliklerinde de olumsuz etkilerini gösterdi. Bundan dolayı 3 yıl önce patent hakkı için başvurduğumuz, ilkini de 2020’de yapmayı planladığımız Jakaranda Kültür Sanat Festivalini bu yıl hayata geçiriyoruz” diye konuştu. Jakaranda çiçeklerinin Mayıs ayında açtığına dikkat çeken Başkan Çetin, “Ağırlıklı olarak Mayıs ayında çiçeklerini açmakta ve bu dönemde olağanüstü güzellikte bir görsellik sunmaktadır. Belki de hepimizin önünde fotoğraf çektirdiği ama adını bile bilmediği bu ağacın adını verdiğimiz festivalle Adana’mızın adını Kültür Sanat yönüyle ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Festivali de Jakaranda çiçeklerinin açtığı Mayıs ayında yapıyoruz. 3 yıllık bir serüvenin sonunda gerçekleştireceğimiz festivalimizde; ziyaretçilerimizin, sanatın her dalını görmesini yaşamasını isteyerek planlama yaptık” ifadelerini kullandı. Başkan Çetin daha sonra şöyle devam etti:

“FESTİVALİMİZ 26-27-28-29 MAYIS

TARİHLERİNDE YAPILACAK”

“Hazırlık sürecinde festival fikrinin de oluşmasında büyük katkısı olan İş Kadınları Derneği ve değerli başkanı Berman Mantı’ya da teşekkür ediyorum. Festivalle ilgili sayısız toplantılar yapıldı başta üniversitelerimizin ilgili bölümleri ve çeşitli sanat dernekleriyle, sanatçılarla, müzisyenlerle, dansçılarla yüzlerce görüşme yaptık. Festival alanı olarak belirlediğimiz Turgut Özal Bulvarı esnafı ve vatandaşlarla görüştük. Esnafa da ekonomik katkı sağlamak amacıyla festivalimizi tek bir noktada yapmak yerine tüm bulvara yaymayı kararlaştırdık. Yine aynı amaç doğrultusunda satış standı oluşturmadık.Festivalimizin eğlence içeriğini sanatla birleştirmek için her sahne yanında sanat çadırları oluşturduk. Bu çadırlarda; resim, heykel, fotoğraf, ahşap oyma, cam üfleme, seramik, mozaik, kağıt rölyef, grafiti gibi sanat alanlarından çok değerli sanatçılarla, vatandaşlarımızı buluşturacağız. Ziyaretçilerimiz; sanatçılarımızla birlikte karşılıklı bu sanat dallarını gerçekleştirme imkanı bulabilecekler. 

“FESTİVALİMİZ 26-29 MAYIS

TARİHLERİNDE GERÇEKTLEŞTİRECEĞİZ”

Festivalimizi 26-27-28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceğiz.26 Mayıs Perşembe günü saat 19:30’da Festival Yürüyüşümüz Gökkuşağı kavşağında başlayacak. Birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek bu yürüyüşün ardından çeşitli gösteriler yapılacak ve Şehitler Bulvarındaki Ceylan Ertem konseri ile devam edecek. 27-28-29 Mayıs tarihlerinde ise Turgut Özal Bulvarında, Dermancan Kavşağı ile İller Bankası kavşağı arasında, yaklaşık 4 kilometrelik hat boyunca, 6 ayrı noktada oluşturacağımız sahnelerde yerli veya yabancı müzik içerikli 35 konser, 8 dans gösterisi,  farklı enstrümanlarla müzik dinletileri ve bir çok görsel şovun bulunduğu sahne programlarımız 3 gün boyunca 17:00 ile 23:00 saatleri arasında devam edecektir. Aynı tarihlerde ve sahnelerin yanında oluşturacağımız 25 adet sanat çadırımızla vatandaşlarımız; heykel, mozaik, geri dönüşüm, resim, hat ve grafiti gibi yaklaşık 33 ayrı sanatla buluşturulacak ve birçok sanata etkileşimli şekilde katılımları sağlanacaktır. Bülent Ecevit Sanat Parkımızdaki Ceren Özdemir Müzik Atölyesinde; edebiyat ve şiir ile ilgili söyleşiler ve Yeni Adana Gazetesi ile birlikte bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Öykü Yarışmamızın Ödül törenini festivalimiz kapsamında gerçekleştireceğiz. Turgut Özal Bulvarı, sanat ve eğlence bulvarı olacak. Festival süresi içerisinde toplam 105 adet etkinlik gerçekleştirilecek. Vatandaşlarımız sanatın her dalına ulaşabilecek. 4 gün boyunca dolu dolu kültür sanat etkinlikleriyle geçecek festivalimizin Adana’mızın tanıtımına, kendimizin kültür sanat yaşamına önemli katkılar vereceğine inanıyorum. Sizlere de festivalin duyurulması için vereceğiniz emekler için şimdiden teşekkür ediyorum.”

“NİSAN AYINDA ADANA’YA GELEMEYENLER

MAYIS AYINDA ÇIKIN GELİN DİYORUZ”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Jakaranda Kültür Sanat Festivali’nin Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na rakip olmayacağını belirterek, “Nisan ayında Adanamız çok güzel oluyor. Nisan ayında Adana’ya gelemeyenler için Mayıs ayında çıkın gelin diyoruz” dedi Başkan Çetin, “Bu bir cadde ve sokak festivalidir. Kortejimize büyük ilgi gösterileceğine inanıyorum. Bu festivalimizde Jakaranda müziği ve dansı da özel olacak..İnanıyorum ki, Adana halkı bu festivale sahiplenecektir. Adanamızın olumsuz şeylerle gündeme gelmesini istemiyoruz. Adana’nın Portakal Çiçeği  Karnavalı, Lezzet ve buna benzer festivallerle gündeme gelmesini istiyoruz. Çünkü; Adana halkı eğlenmeyi, kültürü ve sanatı çok seviyor” dedi.