Soner Çetin: Park Vadi Adana’ya atılan bir imzadır

2020-08-12

Çukurova Belediyesi tarafından “Yap-Birlikte İşletelim-Devret” modeliyle yaptırılan Park Vadi Tesisleri düzenlenen törenle açıldı.

Açılışa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte gelen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yaptığı konuşmada, “Park Vadi Tesisleri Adana’ya atılan bir imzadır” ifadesini kullandı.

Covid 19 salgını dolayısıyla açılış öncesi tören alanına gelen konukların ateşleri ölçüldü, maske dağıtıldı ve tören boyunca sosyal mesafeye uyulması dikkat çekti. Bu özenli tavırdan dolayı konuklara teşekkür eden Başkan Soner Çetin, Adanalıların yine farkını ortaya koyduğunu söyledi.

ELİMİZDEN MAKAS DÜŞMEDİ

Görev yaptığı 6,5 yıl boyunca yapılan bazı hizmetleri başlıklar halinde hatırlatan Başkan Soner Çetin, bu süre içinde makası hiç ellerinden düşürmediklerini, her Salı bir açılış yaptıklarını, her Perşembe de temel attıklarını belirtti. Başkan Soner Çetin, göreve geldikten 7 ay sonra toplu açılış törenine imza attıklarını kaydederek, “Toplumun her kesimini düşünmek zorundayız. Bunun için çocuklar için kreşler, kadınlar için kadın sohbet ve dayanışma evleri, emekliler için de emekli dinlenme evlerini hizmete açtık. Bütün bu projelerimiz Türkiye’ye örnek oldu” dedi.

Kadın olmadığı halde “Kadın Dostu Belediye Başkanı” olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Soner Çetin, tesiste yer alan Kadın Yaşam Merkezi’nin halen hizmet veren Atatürk Kadın Yaşam Köyü gibi Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekti. Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:

BELEDİYEDEN TEK KURUŞ ÇIKMADI

“Çukurova ve CHP’li başkanların yönettiği il ve ilçeler yaşanabilir yerlerdir. Çünkü biz yeşile duyarlı ve saygılıyız. 5 yılda 112 park yaptık. CHP’li belediye başkanları akılcı ve bilime inanmış insanlardır. İçinde bulunduğumuz tesiste bölgenin en büyük su oyun parkı ve Türkiye’nin tek Kadın Yaşam Merkezi yer alıyor. Ayrıca her türlü etkinliğin yapılabildiği toplantı salonları var. Biz belediye olarak bu tesisi yapacak gücümüz yok diye bundan kaçınacak değildik. Yap-Birlikte İşletelim-Devret modeli ile bu tesisi yaptık. Burayı yapan yatırımcı 10 yıl belediyeye kira ödeyecek 10 yıl sonra da tesisi belediyeye terkedecek. Belediyenin kasasından tek kuruş çıkmadan bu tesis Adana’ya kazandırıldı. Bu tesis Adana’ya atılan imzadır.”

Başkan Soner Çetin, bu yöntemle belediye kasasından tek kuruş çıkmadan yapılan tesisler olduğunu belirterek, buna başka bir örnek olarak Karslı Mahallesi’nde bir hayırseverin yapacağı taziye evini gösterdi.

Belediyenin her kuruşunda tüyü bitmemiş yetim hakkı olduğunu vurgulayan Başkan Soner Çetin, “CHP’li belediyeler beytülmala el uzatmazlar, el uzattırmazlar. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR İLE UYUM İÇİNDEYİZ

Başkan Soner Çetin, ne söz verdiyse hepsini yerine getireceğini ve 5 yılı alnı ak başı dik şekilde tamamlayacağını ifade ettiği konuşmasında Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde çalıştıklarını da anlattı. 25 yıllık imar sorunu çözülen Şambayadı, Kabasakal bölgesinde 250 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir oluşturulacağını kaydeden Başkan Soner Çetin, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar ile birlikte yakında baretleri takıp imar yollarını açmaya başlayacağız. Biz Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışıyoruz. Bunun bir örneğini de Jakaranda Kültür ve Sanat Festivali’nde göreceksiniz. Festival kapsamında 30 dönümlük alana Jakaranda Ormanı ve Çocuk Köyü yapılacak. Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçireceğiz” dedi.

CHP’Lİ BELEDİYELER BAŞARACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da konuşmasında Türkiye’de böylesine büyük bir tesis olmadığını belirterek, Soner Çetin’i kutladığını ifade etti. Her türlü engellemelere karşın CHP’li belediyelerin başarılı olacaklarını söyleyen Zeydan Karalar, özellikle ASKİ’nin 15 ayda 10 yılda yapılmayacak hizmeti yaptığını vurguladı.

SOSYOL DEMOKRAT DOKUNUŞ

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise Park Vadi Tesislerini sosyal demokrat dokunuşun güzel bir örneği olarak niteledi.

Konuşmaların ardından hep birlikte kurdele kesilerek büyük bir coşkuyla açılış gerçekleştirildi. Açılışın ardından konuklar yine sosyal mesafe kuralına uyarak tesisi gezdi.

Açılışa CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları, parti yöneticileri ve mahalle muhtarları da katıldı.